dizajn

Ako bolo na Noci dizajnérov

Connect organizoval Noc dizajnérov a samozrejme som sa musel zúčastniť, aby sa mi v robote nenadávali, že v prestížnych dizajnérskych rebríčkoch obsadzujem posledné priečky. Tu su moje krátke perepute slov z eventu.

1. OWL

Prvú prednášku mala Peťa Kemková z OWL Illustration agency. Ukázali pár dobrých prikladov a argumentov, prečo by mali umelci spolupracovať a ako spraviť z pekného dizajnu ešte krajší. Inak prezradili, že majú zazmluvnených cca. 30 ilustrátorov a v databáze kontaktov asi 1800 ľudí, čo je celkom fajn.

Spúšťajú vlastnú stock-banku pre ilustrácie MINTY, kt. bude „invite-only“ takže asi niečo na spôsob Dribbble v kombinácií s Envanto produktami (?). Neviem akú maju konkurenciu, ale dúfam že vybudujú poriadny startapisko (len dúfam že si to sami celé nevyvíjajú ale kúpili nejaké hotové riešenie uff).

2. Ostblok

ostblok-maros-smidt

Maroš Schmidt z Ostbloku mal podľa mňa asi najlepšiu prednášku. Brutálne bohatú na fakty zo slovenského dizajnu, ktoré by som v jeho podaní dokázal počúvať celé hodiny. Pre mňa geniálne ukážka toho, ako sa dá z najnudnejšieho predmetu zo školy spraviť catchy talk  a navyše hipster-friendly.

Maroš dal dobrú poznámku, že tvár súčasného slovenského priemyselného (či úžitkového) dizajnu neexistuje, pretože by musel vychádzať z našich tradičných ľudových vzorov, a to robí iba UĽUV.

Myslím že som nestretol nikoho v sále komu by sa to nepáčilo. Musíme ho zavolať na náš ďaľší Dribbble meetup.

3. Bítlsáci

Prednášku mali moji obľúbenci Miška Kočjova a Miszko Blažej z Lighting BeetleCelé sa to točilo, okolo toho ako pokaziť zákazníkovi dobrú náladu a myslím že pár príkladmi sa im to podarilo pekne ilustrovať. UXákov treba ťahať na každý dizajnový event, na ich know-how by sa mal dizajnér tešiť jak na koniec ramadánu. 

Dali pár príkladov ako testovali informačnú architektúru pre Asbis.sk pomocou nástroja Treejack. Uff, netušil som kde všade môže useri hľadať v navigačnom menu položky.

Inak ma prekvapilo, že niektorí prítomní dizajnéri vôbec nekladú veľký význam User Researchu a testingu. Im by som iba odkázal, že to je ako zo žalúziami v 90tych rokoch … bol to síce nejasný trend, ale netrebalo okolo toho kecať, proste to fungovalo!

4. Žltý

Martin Jenča alias Žltý... známa tvár, kvalitné slajdy, super príklady spolupráce autorov hlavne z oblasti dizajnu magazínov a contentu. Osobne ma táto téma až tak neberie (asi preto, že mi v minulosti niekto veľmi ublížil pri práci DTPáka) … ale celkom fajn.

Inak niektoré jeho prednášky nájdete aj online, ja som už nedával pozor, tak kukajte….

Zhodnotenie: Priznám sa že som nemal takmer žiadne očakávanie, práve preto ma tento event celkom potešil.

Myslím že nás bolo okolo 100, čo je veľmi slušná účasť. #dizajnerovjakhadov

A inak mi chýbala nejaké technológia na interakciu, napr. čírou náhodou sli.do by sa tam hodilo.

František Krivda

František Krivda

Dizajnér, ktorý vymenil výborných klientov za náročné startupy. Spoluzakladateľ Slido, kde sa učí, ako vybudovať zo startupu stabilnú svetovú firmu. Miluje dizajn, logá, šport, outdoor a férovu hru. #influencer

One Comment

  • Jakub píše:

    Sli.do uz pouzili v connecte par-krat. Zaujimave, ze teraz to nepouzili. Tiez mi to pripada lepsie, ako ked teraz behala moderatorka po celej sale s mikrofonom za ludmi :). Inak fajn zhrnutie, podobne to vidim aj ja. Najma prednaska od Lighting Beetle bola prinosom pre mna.

Leave a Reply