startupy

Mudrovačky z rozhovorov

By október 16, 2016 No Comments

Kedy a aký spôsobom prišiel prvotný nápad a koľko trvala realizácia, kým ste sa odhodlali ísť s hotovýmproduktomna trh?

Prvotný nápad vznikal počas Startup Weekende v Bratislave v roku 2012 a následne sme ho priebežne testovali na trhu. Vedeli sme, že produkt nikdy nebude úplne hotový a riadili sme sa skôr metódou MVP (minimum viable product). Bolo to celé o prototypovaní, prieskumoch a testovaní.

Aká bola počiatočná investícia (a prípadne kto vám s ňou pomohol)?

Prvý rok sme boostrapovali, neskôr sa k nám pridali dvaja angel investori a o rok nato ešte jeden. Veľa sme sa od nich naučili a sme im vďační, že verili našim nápadom ale aj tímu.

Kedy sa dostavili prvé úspechy a ako ste ich vnímali?

Prvé úspechy sa dostavili asi po roku fungovania. Bolo to síce potešenie, že náš produkt prináša reálnu hodnotu, ale od plne funkčnej verzie to malo ešte ďaleko. Skôr sme vedeli, že skutočná drina ešte len mala začať. Pre mňa bolo malým úspechom aj to, keď náš produkt používali ľudia ktorích rešpektujem a videli v ňom prínos.

Kedy nastala fáza, že ste mali pocit, že ste prelomili fázu startupu a prehupli sa do fungujúcej spoločnosti? Čo považujete v tejto súvislosti za najväčší úspech celého projektu?

Myslím si, že táto fáza sa neudeje zo dňa na deň, ale prebieha postupne. Niekedy máte pocit, že sa z vás stala stabilnejšia firma, ale následne si pripomeniete, že stále treba počítať aj s horšími scénármi. Vidieť to na veľa príkladoch startupov zo zahraničia. To, že firma generuje príjmy a má povedomie ešte neznamená, že je stabilná. Za najväčší úspech považujem to, že sa nám podarilo dať dokopy tím skvelých ľudí, s ktorými je radosť budovať firmu a kultúru založenú na hodnotách.

Aké vaše najbližšie plány?

Slido je len nástroj, ale dá sa využiť veľa spôsobmi. Veľká priorita bude naučiť ľud, ako vedia svoje meetingy posunúť na iný level, ak ich začnú robiť interaktívnejšie.

Ako sa chystáte využiť virtuálnu realitu pre svoj biznis? Ako vidíte budúcnosť virtuálnej reality v komunikácii?

Viem si to predstaviť. V minulosti sme zožali úspech s našou inováciou Slido for Google Glass, čo nebolo úplne ďaleko od princípov virtuálnej reality. Vďaka našej appke mal speaker pred očami aktuálne informácie od svojho hľadiska, mohol vidieť otázky alebo real-time náladu publika. Stále hľadáme nové inovácie, ktoré by sme mohli aplikovať vo svete eventových technológií. Pri remote meetingoch alebo live-stream eventoch dáva virtuálna realita celkom zmysel v rámci interaktívnej komunikácie.

Aké skills budú v budúcnosti podľa vás najdôležitejšie, resp. na aké skills by sme sa mali zamerať teraz, aby sme boli v budúcnosti konkurencieschopní?

Dôležitá je samotná schopnosť vedieť vyhodnotiť svoje aktuálne skills, aby sme si vedeli povedať, či budu stále aktuálne aj v budúcnosti. Je to domáca úloha ktorú si musí urobiť každý z nás, proste z času na čas si dať takúto sebareflexiu. Ďalej je to schopnosť zorientovať sa v dátach, alebo schopnosť vidieť patterny, aby sme neboli nimi zahltení.

Čo by nemalo chýbať podnikateľom s globálnymi ambíciami? (soft, hard skills, attitude.. a pod.)

Tých poučiek je na internete pomerne veľa, ale podľa mňa je kľúčová schopnosť neustále sa vzdelávať. Je dôležite nezaspať, ani počas tých náročných období. Samozrejme boli časy, kedy som po práci nechcel knihy alebo články ani len vidieť, ale celkom som si vybudoval systém vzdelania vďaka dokumentárnym filmov, audio knihám alebo rozhovorom s odlišnými ľuďmi. Je to teda schopnosť vždy si nájsť takú cestu ku vzdelaniu, ktorá vám vyhovuje.

Akú podnikateľskú radu by ste dali človeku, ktorý ideu a chce rozbehnúť svoj biznis?

Minule sa mi dostala do rúk brožúrka od Rozbehnisa.sk, a myslím, že je to celkom rozumný a ucelený návod.

Aké trendy v rámci biznisu nás v neďalekej budúcnosti čakajú?

Čoraz viac sa kladie dôraz na efektivitu. Vidíme to aj my, klientov zaujímajú merateľné data v oblastiach, ktoré sa predtým neriešili. Klasické mítingy ako ich poznáme teraz už nepostačujú. Dostáva sa do popredia meeting design & architecture, význam psychológie na stretnutiach alebo transparentná komunikácia.

 

František Krivda

František Krivda

Dizajnér, ktorý vymenil výborných klientov za náročné startupy. Spoluzakladateľ Slido, kde sa učí, ako vybudovať zo startupu stabilnú svetovú firmu. Miluje dizajn, logá, šport, outdoor a férovu hru. #influencer

Leave a Reply