marketingstartupy

Starý Baťa, to bol startupista!

By september 18, 2014 No Comments

Hospodárske Noviny organizovali veľmi milú konferenciu „120 rokov s menom Baťa.“ Zišlo sa nás tam asi 100 Baťofilov, staršie ročníky silno pospomínali, tak som spísal pár poznámok, nech nato nezabudnem(e).

 • Keď Baťovci prišli skontrolovať nejaký závod, ako prvé vošli na kontrolu do účtarne, zisťovať či niekomu nedĺžia peniaze. Neexistuje aby dlžili nejakým dodávateľom. Neexistuje! Hneď ako druhé navštívili sociálne zariadenia (asi hajzle?) aby videli či majú zamestnanci dobré sociálne podmienky.
 • Vraj v Indii je brand Baťa známejší ako Coca-Cola.
 • Vraj najťahšie biznis rozhodnutie bolo, že predajne Baťa budú predávať aj iné značky obuví (už okolo r. 1960?)
 • Starý Baťa sa učil ako komunikovať s ľudmi z beletrie. Zrejme vtedy moc psycho kníh nebolo, takže musel stačit Jack London.
 • V Afrike používali aj meno BOTA.
 • Vznikol nový buzzword pre profesiu obuvníkov – Bataman (znie to Africky, či?)
 • Tomáš Baťa mladý – chalan ktorý obul Afriku. V tej dobe veľmi dobre zavetril úplnu dieru na trhu v Afrike. V roku 1946 tam bol obutý iba 1 človek zo 100! O desať rokov neskôr už bol obutý 1 z 10 ľudí! Však on ich tam doslova obúval.

 

Konferencia o Tomášovi Baťovi a Baťovcov

Pár čísel

Na odmeny svojim zamestnancom rozdelil v roku 1932 až 150 mil. KČ. Uff, viete si predstaviť, že by niečo podobné dnes spravil napr. Telekom? A vôbec, 150 milónov na tú dobu? Nechápem.

V jednom roku TB uhradil také dane, ktoré sa rovnali vtedajšiemu rozpočtu 3 ministerstiev!

Baťovci začínali s budgetom 80 zlatých, čo bolo vtedy zhruba ročný plat učiteľa. Je to akokeby dnes začínali s budgetom 9500 eur? (neviem, snáď mi to tu nejaký  makro-ekonóm lepšie interpretuje).

V roku 1937 dosiahli Baťovci bilanciu 1,2 miliardy! Jedna celá dve miliardy KČ! Však do toľko ani Excel vtedy nerátal.

No a v roku 1944 mali zisk 42,42 €miliónov ( z tržieb 414,79 €mil.) … hm taký menši startupik.

 

Podobnosť so Števom

Pri oslavných Baťoódach ktoré tam odzneli sa nedalo nevšimnúť si podobnosť s Jobsom. Pár rýchlych paralel:

 • Design: Vetrili, že je dôležitý. TB založil dizajnérske štúdio Vivegam v Taliansku (aby sa viezol na dizajnových trendoch).
 • Architektúra: Nadherná presklená budova, niečo podobné by si určite v tej dobe nechal spraviť aj Jobs.
 • Výrobné haly: V Baťárni stavali priestranné haly, kde museli robotníci na seba vidieť a vzájomne sa tak povzbudzovať a kontrolovať.
 • Cholerizmus…

 

Negatíva

Niekedy bol dosť cholerický, rýchlo sa rozčúlil, mal prudké reakcie a vtedy vedel ľudí odradiť. Darmo, ľudia mu nestíhali. (tu je tiež tá podobnosť so Števom). Konfliktov vraj nemal veľa, a keď už, tak vždy skončili dobre. Nerád naťahoval spory a nerád si robil nepriateľov. Zlatý chalan. Pri stavbe svojej vily sa vraj kruto pohádal s architekmi, ale o pár dní prišiel úplne uzmierený, akokeby sa nič nestalo. Kto sa ale už nepohádal s architektom že?

Inak už som sa bál že negatíva ani neodznejú, kedže sa tam zišiel silný senior fanklub. Naštastie sa našiel niekto odvážny a postol do nejakého sli.do pár trafných otázok.

… výborná konfera, teším sa na pokračovanie.

 

František Krivda

František Krivda

Dizajnér, ktorý vymenil výborných klientov za náročné startupy. Spoluzakladateľ Slido, kde sa učí, ako vybudovať zo startupu stabilnú svetovú firmu. Miluje dizajn, logá, šport, outdoor a férovu hru. #influencer

Leave a Reply